Serwis wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, prosimy zapoznać się z naszą Polityką prywatności.

BIP

 

Pracownia psychologiczna

Aktywność sportowa człowieka rozróżnia:

  • Działalność mającą charakter wyłącznie prozdrowotny czysto rekreacyjny.
  • Sport kwalifikowany, którego nadrzędnym celem jest osiąganie jak najlepszych wyników służących rywalizacji sportowej.

O ile rekreacja nie zawiera w sobie elementów „zawodowstwa’ o tyle sport wyczynowy staje się częścią życia nie tylko zawodnika, ale jest zjawiskiem społecznym. Sportowiec osiągając kolejne etapy sportowego zaawansowania wkracza na drogę rywalizacji w celu osiągnięcia sukcesu sportowego.

Wygrać nie tylko z przeciwnikiem, ale przede wszystkim z samym sobą to podstawowa umiejętność potrzebna do osiągnięcia mistrzostwa sportowego.

W dzisiejszym sporcie wielu zawodników prezentuje podobny poziom przygotowania fizycznego, technicznego i taktycznego. Nie wszyscy sportowcy jednak rozumieją potrzebę odpowiedniego przygotowania psychologicznego.

Już dawno zauważono, że odpowiednia dyspozycja psychiczna decyduje o sukcesie. Przygotowanie mentalne to umiejętność coraz częściej doceniana przez trenerów i sportowców.

Próba sił fizycznych jest nieodłącznym elementem rywalizacji sportowej. Równolegle z tym zawodnik podlega ocenie sędziów, widzów współtowarzyszy i trenera. Wiąże się to nieodłącznie ze STRESEM. Dość rzadko może on być sprzymierzeńcem sportowca, ale zwykle jest jego wrogiem. Ten cichy „kompan” potrafi paraliżować zawodnika do tego stopnia, że łatwe staje się niemożliwe. Wtedy dopiero zaczynamy myśleć o potrzebie współpracy z psychologiem.  

Praca psychologa zarówno z indywidualnym pacjentem jak i z grupą sportowców ma głównie charakter edukacyjny. Wiąże się z nauczaniem różnorodnych technik psychologicznych, niezbędnych w osiąganiu wysokich wyników indywidualnych i zespołowych. Radzenie sobie ze stresem, nauczanie pewności siebie, trening wyobrażeniowy czy koncentracji, wyznaczanie sonie celów to tylko niektóre z obszarów, jakimi zajmuje się ta dziedzina wiedzy. Korzystamy z najnowszych osiągnięć nauki, nowoczesnych metod wsparcia psychologicznego oraz najnowszego sprzętu, które łączymy ze sprawdzonymi metodami terapii.

 

"W zawodowym sporcie najlepsi prezentują podobny poziom wytrenowania, największe rezerwy tkwią więc dziś w psychice. Stymulacja psychiczna stała się legalnym i skutecznym dopingiem" 

Tadeusz Rychta

Psychologia sportu zajmuje się m.in.:

  • Badaniem prawidłowości, które ukazują specyfikę zachowania i rozwój człowieka podejmującego aktywność sportową
  • Poznaniem wymogów, przed jakimi stawiany jest konkretny zawodnik w danej dyscyplinie, uwzględniając przy tym indywidualne cechy i możliwości sportowca
  • Rozwojem konkretnych dla danej dyscypliny form diagnostyki psychologicznej
  • Ciągłym poszukiwaniem nowych możliwości oddziaływania na sportowca przy wykorzystaniu różnorodnych technik psychologicznych
  • Edukacją zawodnika w zakresie psychologicznych mechanizmów funkcjonowania w sporcie,
  • Nauką współpracy w zespole, pomocą w poprawianiu relacji zawodnik- trener
  • Interwencją w sytuacji kontuzji - pomoc w powrocie do równowagi psychiczno-fizycznej

Działalność psychologa sportu to pomoc w „przekraczaniu” własnych możliwości i osiąganiu wysokich wyników.

Psycholog mgr Magdalena Żyła Tel. 600360590